Мои билеты
Служба поддержки
Вопросы и ответы
Договор оферты
Блог
О нас
Контакты
Перевозчикам
Агентам

Спадщина у камені: замки Радзивілів

Замки Радзивілів – Busfor.ua

Складно знайти в історії Білорусі рід відоміший, ніж Радзивіли. Серед представників цього прізвища були і великі полководці, і меценати, і священики, і навіть відверті диваки. Але багатство роду залишалося незмінним протягом усіх століть існування династії.

Радзивіли володіли величезними територіями: деякі нині (Несвіжский і Мирський замки) відреставровані і добре відомі, деякі стоять напіврозвалені. А ще є ті, про які ми просто нічого не знаємо. Сьогодні розповімо саме про них, незаслужено забутих.

Любча: птаху Феніксу й не снилось

Любчанський замок – Busfor.ua

Любчанський замок розташований у Гродненській області. Його руйнували багато разів, іноді до фундаменту, але щоразу відбудовували. За Януша Радзивіла від нього залишилися тільки дві напівзруйновані кам’яні вежі.

На якийсь час на нього махнули рукою, але в 18 столітті Микола Радзивіл замість дерев’яних будівель звів кам’яні. Втім, уже в наступному столітті, коли ніякої оборонної цінності замок не ніс, його знову знесли, і збудували палац у стилістиці англійської неоготики.

Після 1917 року, з приходом більшовиків, замком ніхто не займався, і він потроху руйнувався – вже сам по собі. Зараз він реставрується силами активістів та волонтерів-археологів. Ведуться розкопки, відновлюються окремі стіни і башти. Приїхати подивитися на Любчанський замок – все одно що доторкнутися до нашої історії.


Олицький замок: від фортеці до божевільні

Олицький замок – Busfor.ua

Зараз Олицький замок, який знаходиться у Волинській області, виглядає не дуже презентабельно,однак старі стіни, аркові входи і вежі досі мають аристократичні риси.

Цим замком рід Радзивілів володів понад чотириста років, від його зведення в 1564 році до більшовицької націоналізації після Другої світової. Микола Радзивіл «Чорний» спочатку збудував його як неприступну фортецю зі стінами в півтора метра шириною. Пізніше князі використовували резиденцію для відпочинку і полювання.

Ревний католик Альбрехт Радзивіл побудував тут найбільший на Волині костел Святої Трійці. А у двадцятому столітті замку на короткий період вдалося побувати польською столицею: саме тут розмістився уряд у вигнанні після окупації Польщі нацистами. Пізніше замок сильно вигорів, від нього залишилися тільки стіни і перекриття.

Після закінчення війни Януш Радзивіл взявся було відбудовувати родове гніздо, але тут його дуже недоречно заарештували більшовики, і заслали до Сибіру. Зараз у будівлі розташовується Волинська обласна психіатрична лікарня. Часом історія полюляє злі жарти …


Варшавський замок: під музику Шопена

Варшавський замок – Busfor.ua

Замок був збудований у Варшаві і належав, напевно, найвідомішому з Радзивілів, Каролю Станіславу (Пане коханку). Він донині у відмінному стані, у ньому розташовується адміністрація і канцелярія президента Польщі.

По суті, це не так замок, як величний триповерховий особняк у центрі Варшави. За переказами, Пане коханку використовував його для таємних (і не дуже пристойних) пригод. Після того, як князь посварився з польським монархом, він перестав бувати у своїй варшавській резиденції, і в ній влаштували театр.

Між іншим, саме в залі цього театру дав свій перший концерт тоді ще нікому не відомий Фредерік Шопен. Зараз будівля чудово відреставрована.


Біржайський палац: повернення після тривалого забуття

Біржайський палац – Busfor.ua

Майже два століття замок у литовському місті Баржай простояв зруйнованим. Але до того, як його знищили шведи в 1704 році, під час Північної війни, радував своїх мешканців прекрасним штучним озером і чітко простежуваним архітектурним стилем Ренесанс.

Володіння Радзивілів у сучасній Литві були великими, рід влаштовувався тут по-хазяйськи, з розмахом. Але шведська армія знищила дбайливо вибудовану систему ровів і насипів, а також більше двадцяти будівель різного призначення. Зараз цю милу будівлю займає бібліотека і місцевий краєзнавчий музей.


Зруйнована пам’ять

Дятловський палац – Busfor.ua

На жаль, не всі палаци і замки дожили до наших днів. Наприклад, замок у Новогрудку, зведений у 18 столітті, загинув під час Другої світової, від нього залишилися лише рідкісні фото. Берлінський замок Антонія Радзивіла, де до 1945 року розміщувалася рейхсканцелярія, постраждав уже від радянських військ, які, увійшовши в Берлін, помстилися за злочини фашизму історичній будівлі.

У Дятлово, що на захід від Новогрудка, стоїть у руїнах Дятловський палац, збудований у стилі рококо. Можливо, він дочекається свого часу, як Любчанський замок, і його почнуть відновлювати?

Мы предлагаем бесплатные советы о выгодных путешествиях по Украине и за границу. Хотите их получать?

Подпишитесь на рассылку, чтобы первым получать интересные предложения, новости и скидки от BUSFOR

    
183193
подписчиков